marino nastopy.pl

Dawno dawno temu w odległej galaktyce Winterfall, lord Stark postanowił sprowadzić Merynosy. Za pomocą statku Apollo dotarła pierwsza partia owiec, w celu eksperymentalnej produkcji skarpet z wełny Merino. Wszystko dla przemarzniętych poddanych, spętanych 11 lat trwającą już tam zimą ……………… wróć 🙂

merino nastopy.pl


Wełna Merino okrzyknięta została obecnie najlepszym gatunkiem wełny, który jest niezwykle cienki i przyjemny w dotyku.”

Dzięki unikalnej budowie struktur włosa owiec Merino, ich wełna zapewnia naturalną termoizolacje ciepła ciała a neutralizacja nieprzyjemnego zapachu jest dużo większa od tego z pozostałych materiałów włókienniczych.

 

Odmiana owiec zwana Merino (Merynosy) posiada swoje korzenie w Afryce Północnej, skąd przyjechała do Hiszpanii pod koniec XII wieku. Nazwę rasie Merino nadano w XV wieku i pochodzi ona królewskich inspektorów owiec „los merynos” oceniających ich posturę i futro. Na przełomie XII-XVI wieku Hiszpanie mieli monopol na wełnę Merino. Ze względu na jej walory i dzięki niej poprawę warunków bytowych człowieka, nie chcieli owiec Merino udostępniać innym krają . Do XVIII wielu, wywóz owiec poza Hiszpanie bez zgody władz był nawet karany. Wojny Napoleońskie w latach (1795–1813) zniszczyły prawie cały hiszpański przemysł hodowli Merynosów i owce Merino rozjechały się po świecie, w tym również do Australii.

 

merino nastopy.pl

Dzisiaj owce te faktycznie głównie hodowane są  w Australii i Oceanii. Wełna jest bardzo droga a dzięki temu produkty z niej także nie należą do najtańszych.

Włókna Merino są bardzo cienkie, posiadają unikatową budowę rurkową. Kanały znajdujące się w rdzeniu włókien maja zdolność wchłaniania wilgoci i transportowania przez materiał aż do momentu osiągnięcia równowagi termicznej z ludzkim ciałem. Same włóko na obu końcach ma zróżnicowaną budowę, jedna część się kurczy druga znów rozciąga. Gdy pojawia się różnica temperatur skóra/zewnątrz Merino pracuje. I do tego jest materiałem naturalnym.

 

Wyroby odzieżowe z wełną Merino  (skarpety, koszulki, bielizna termoaktywna), są obecnie w Polsce hitem, a oto właśnie dlaczego:

 

Zalety skarpet z wełną Merino:

 • Merino jest materiałem naturalnym,
 • Jest doskonałe do regulacji temperatury ludzkiego ciała. Zapewnia ciepło ludzkim stopą bez ich przegrzewania,
 • Nawet gdy wełna Merino jest lekko wilgotna, pozwala użytkownikowi uniknąć uczucia wilgoci,
 • Jak bawełna, wełna Merino wchłania wodę (do 1 / 3 jego wagi), ale w przeciwieństwie do bawełny, wełna Merino zachowuje ciepło, gdy jest mokra po intensywnym treningu czy złych warunkach pogodowych,
 • Posiada właściwości antybakteryjne (brak brzydkich zapachów),
 • Jest odporna na wysoką temperaturę,
 • Merino jest jednym z najbardziej miękkie rodzajów wełny jakie są dostępne,
 • Merino ma znakomity stosunek ciepła-do masy. Częściowo z powodu mniejszych włókien z kanalikami powietrza. Pracuje jak dobry śpiwór, który ogrzewa swojego użytkownika.

 

Wady skarpet z wełną Merino:

 • Czas schnięcia (odprowadzania potu) jest gorszy niż włókien syntetycznych, stąd częste domieszki szybkoschnących poliestrów,
 • Skarpeta z Merino jest niejednokrotnie droższa od odpowiedników syntetycznych,
 • Często dla wielu osób nawet najcieńsze odmiany są zbyt ciepłe.

 

marino nastopy.pl

Do skarpet z Merino specjalnie dodaje się  poliestry, elastyny, lycre, itd. Ma to na celu zwiększenie ich właściwości użytkowych (przyspieszenie suszenie, zapewnienie lepsze trzymanie na stopie, zwiększenie elastyczność).

 

Nastopy.pl zakupisz następujące skarpety w składzie których jest wełna Merino:

 

Grupa Skarpet SMARTWOOL

SMARTWOOL (64-83% Merino)

 

Skarpety Trekkingowe:

Columbia Rocky Point (29% Merino)

Columbia ICE FIELD (34% Merino)

ColumbiaBeartooth  (16% Merino)

Bridgedale Endurance Trekker (41% Thoug)

Filmar X-LINE (35% Merino)

 

Skarpety Narciarskie:

Columbia New Ice Excellerator (25% Merino)

Etirel Pro (25% Merino)

Barts (42% Vergin)

Barts Basic (13% Merino, 30% Vergin)

 

Bielizna Termoaktywna dla DZIECI:

Evolution Kids (20% Merino)

Columbia Rocky Point


1 komentarz

merino_fan · 18 października 2011 o 20:10

Fajny artykuł widać że nie tylko można dowiedzieć się fajnych rzeczy. Dzięki

Możliwość komentowania została wyłączona.