Czym są skarpety kompresyjne?

Skarpety kompresyjne, to specjalistyczne produkty, które mają na celu zapobieganie wystąpienia zaburzeń żylnych takich jak: zapalenie żył, obrzęk, zakrzepica, zapobieganie ich dalszemu rozwojowi. Skarpety kompresyjne, są skarpetami uciskowymi, które „zmniejszają średnicę” rozszerzonych żył i zwiększają prędkość przepływu krwi żylnej. Długie pończochy kompresyjne stosowane są nie tylko w celu zwiększenia krążenia, ale także w celu zapobiegania tworzeniu się skrzepów krwi w podudziach. Pończochy kompresyjne są najbardziej ciasne w kostkach i stopniowo mniej w okolicy kolan i ud. Uciskając żyły powierzchniowe, tętnice i mięśnie, wymuszają krążenie krwi przez węższe kanały. W rezultacie wzrasta ciśnienie tętnicze, co powoduje, że więcej krwi wraca do serca, a mniej krwi gromadzi się w stopach.

Profesor fizjologii sportowej, Elmarie Terblanche z Uniwersytetu Stellenbosch w RPA zaleca sportowcom oraz osobom aktywnym fizycznie zakładanie skarpet do długich sesji biegowych, oraz do 24 h po treningu na 60-120 minut.

Niezdecydowani sięgają do badań, a te przeprowadził między innymi doktor Ajmol Ali, z departamentu Sportu i Nauki Ćwiczeń w Massey University. Co z nich wynika? Jedno ewidentnie wskazuje, że dzięki skarpetom z kompresjom biegacze byli w stanie pokonać dłuższy dystans przed całkowitym wyczerpaniem. Wśród kolarzy odnotowano również niewielkie jednak widoczne wzrosty w progu beztlenowym.

Badania jednoznacznie wskazały, że skarpety kompresyjne, są szczególnie pomocne w przypadku osób obłożnie chorych i nieaktywnych fizycznie.

Zdania co do skarpet kompresyjnych w dalszym ciągu są mocno podzielone. W warunkach laboratoryjnych nie widać dużych różnic wśród osób startujących w skarpetach kompresyjnych oraz bez. Natomiast badania przeprowadzone wśród sportowców nie pozostawiają żadnych złudzeń. Sportowcy startujący w specjalistycznych skarpetach byli:

  • zdecydowanie mniej zmęczeni
  • regeneracja przebiegała szybciej
  • pokonywali trasę średnio o 12 minut szybciej
  • widać również różnicę co do ilości uszkodzonych mięśni