Rajstopy od samego początku swojego istnienia były oznaką ekskluzywności, symbolem arystokracji , elementem arystokratycznej garderoby męskich nóg ?!. Mężczyźni bowiem byli nie tylko pomysłodawcami rajstop, ale i ich pierwszymi użytkownikami. Zaczęli je nosić już w XI wieku, by dopiero w XIX dopuścić do tego przywileju kobiety. Do wieku XIX kobietom wypadało pokazywać raczej kostki nóg, ale nic więcej. Zgodnie z ówczesną modą, kobiety nosiły długie spódnice. W XX wieku rajstopy stały się domeną kobiet, a współczesność nadała temu elementowi garderoby kobiecej niezwykłego znaczenia: są niemal tak silnym symbolem seksu jak bielizna damska.

 

Jeszcze na początku ubiegłego stulecia rajstopy wytwarzane były z naturalnego jedwabiu. Materiał ten był jednak zawsze zbyt mało dostępny i wymagane było znalezienie jego substytutu. Dostępność ta była tak bardzo ograniczona w okresie drugiej wojny światowej, kiedy jedwabiu używano do produkcji spadochronów, że kobiety na jakiś czas całkowicie zaprzestały noszenia rajstop – popularne było wówczas malowanie nóg w celu zapewnienia im odpowiedniego wyglądu. Kluczem do produkcji rajstop na masową skalę stało się odkrycie i rozpowszechnienie nylonu, co miało miejsce w późnych latach 40. ubiegłego wieku. Następnie zmiany jakie zachodziły w modzie, m.in. popularność krótkich spódniczek w latach 60., sprawiły że rajstopy stały się przedmiotem użytku codziennego, a nogi przyciągającym uwagę elementem kobiecego ciała.

 

Odwiecznym problemem rajstop jest ich podatność na zaciągnięcia. Sam nylon jest bardzo odporny na rozciąganie, ale bardzo czuły na punktowy nacisk. W późniejszym okresie połyskliwego wyglądu nadała rajstopom lycra. Niestety materiał ten jeszcze bardziej przyczynił się do ich nietrwałości. Ostatecznie sytuację uratowała mikrofibra. Jest to materiał pozwalający nogom oddychać, a do tego jak przystało na włókno poliestrowe zapewnia bardzo dobrą trwałość.
Rajstopy często produkowane są najpierw w kolorze białym, by w dalszym etapie produkcji przybrać określony wygląd. Rajstopy wzór swój zawdzięczają późniejszemu ich farbowaniu i dodawaniu rozmaitych aplikacji. Im bardziej powszechne stawało się ich noszenie, tym bogatsza tworzyła się gama barw i wzorów: zaczynając od prostych, gładkich cielistych rajstop, po seksowne, czarne, mocno eksponujące nogi rajstopy wzorzyste. Także istniejące niegdyś ograniczenie do jednego rozmiaru i grubości dziś przestało istnieć.

 

Rajstopy, dostępne w szerokim zasięgu stylów, są numerowane według „denier(DEN)” albo „dtex”. Oznaczenia „den” i „dtex” odnoszą się do wagi przędzy w gramach, przy standardowej długości.

Zakres DEN sięga od 3 (bardzo cienkie) do 20 (standardowe) oraz 30 (półprzezroczysty), liczba DEN może jednak sięgać nawet powyżej 100 (te stosowane są raczej w porze jesienno zimowej).

Jeśli chcecie rajstopy cienkie, to 8, 15, 20 DEN – 8 to jak taka mgiełka na nodze.

Jeśli preferujecie rajstopy kryjące, to proponuje powyżej 40 DEN (im wyżej tym grubsze i bardziej przypominają getry) . Dla większości kobiet rajstopy maja albo być kryjące, albo naturalnie wyglądające.

 

Rajstopy w modzie mają standardową konstrukcję. W talii osadzona jest mocna gumka. Rajstopy dzielą się na majtkowe i bezmajtkowe. W majtkowych część przykrywająca biodra i palce jest wykonana z grubszego materiału, a w bezmajtkowych nie. Klin (jeśli jest) bywa także zrobiony z grubszego materiału, czasem z bawełny.

 

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, rajstopy nie są tylko chroniącym przed chłodem kawałkiem materiału, zakładanym pod spodnie i do spódnicy. Wielość rodzajów, kolorów i wzorów zapewniła kobietom ogromną dowolność w ich wyborze, elastyczność w użytkowaniu oraz wygodę. Rajstopy stały się ważnym składnikiem garderoby nowoczesnej kobiety. Dzisiaj są naprawdę łatwo dostępne, zarówno jeśli chodzi o kolory wzory rozmiary jaki cenowo prezentują się przywozicie.

 

My w nastopy.pl proponujemy Państwu:  skarpetki, podkolanówki, pończochy, rajstopy  (KLIKNIJ) firm polskich:

 

Gabriella (kliknij) – polska firma, wykonująca produkty bardzo wysokiej klasy. W procesie produkcji rajstop wykorzystywane są włoskie maszyny, a same rajstopy poddawane są 100% kontroli jakości przy pomocy kamer CCD. Firma prowadzi obecnie „walkę” o miano lidera ryku z Gatta. Produkty jakościowo obu firm są takie same.

 

SestoSenso (kliknij) – firma ze 100% kapitałem polskim. Produkująca skarpety, rajstopy, podkolanówki. Polecamy ich rajstopy, gdyż za niewygórowaną cenę otrzymasz naprawdę dobry produkt.

 

Rajstopy sprowadzamy do nastopy  prosto od producenta, dlatego ceny są naprawdę atrakcyjne. Przede wszystkim zapewnimy GRATIS !!! wysyłkę zamówionego towaru do Państwa – niezależnie od wielkości zamówienia płacisz tylko za towar(y) a dostawa jest na nasz koszt 🙂

Zachęcamy by zakupić rajstopy i skarpety w nastopy.pl 🙂