Stopa Cukrzycowa – czyli dobre skarpetki dla Diabetyka.

 

Szacuje się z różnych źródeł, że w Polsce 3-4 miliona ludzi choruje na cukrzycę. Typu I insulino zależną  (podawanie insuliny zastrzykami), typu II – wspomaganą doustnie pastylkami. Około 20% osób w ogóle  nie jest tego świadoma.

Typ I – w typie pierwszym musimy podawać ciągle insulinę domięśniowo zastrzykami za pomocą penów, pomp, które w zależności od potrzeb ilość jej precyzyjnie dawkują. Trzustka w ogóle przestała ją wydzielać i aby obniżyć poziom cukru we krwi ( które to cukier dostarczany prawie z każdym pożywieniem do organizmu), a tym samym normalnie funkcjonować musimy insulinę dostarczyć.

Typ II – jest trochę łatwiejszy w obsłudze i dotyka zwykle ludzi starszych czy otyłych. Tutaj trzustka wydziela insulinę,  jednak cały problem polega na tym że wydziela jej za mało do potrzeb organizmu.

 

Z cukrzycą można i normalnie się żyje ! Oczywiście trzeba przestrzegać więcej zasad , być bardziej obowiązkowym, pamiętać o dojadaniu gdy podana insulina za dużo cukier obniży, itd. … . Jednym słowem może ona nawet nauczyć nas większej dbałości o sobie samych, bo dbać trzeba jednak więcej.

 

Stopa Cukrzycowa

W przypadku gdy cukrzyca jest źle „prowadzona”powoduje pewne problemy i uszkodzenia . Jednym z  nich jest tzw. Stopa Cukrzycowa i dotyczy ona faktycznie stóp.

Stopa cukrzycowa powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych stóp. Poprzez wysoki poziom cukru i zwiększenia gęstości krwi żyły robią się twardsze mniej elastyczne oraz dochodzi do zakrzepów. To wszystko powoduje że krążęnie w stopach cukrzyka jest zaburzone i powstaje niedotlenienie tkanek  a cała stopa staje się sina.

Najlepszym sposobem leczenia jest wyrównanie cukrzycy dbanie o prawidłowe poziomy cukrów. Gdy jest już jednak trochę za późno podaje się leki doustne  i potrzebna być może interwencja chirurga, a nikomu nie życzę w ostateczności amputacja kończyn.

 

Jak dbać o nogi w ogóle, a przede wszystkim Cukrzyka ?

  • Mycie stóp codziennie do dokładnie –  na pewno rano i wieczorem,
  • Dokładnie wycieranie osuszanie stóp, by nie były wilgotne (można stosować zasypki do stóp).
  • Stosowanie wygodnych butów , cze sto z rozmiar większych w celu zwiększenia przestrzeni dla stopy.
  • Stosownie specjalnych skarpet BEZUCISKOWYCH – chroniących stopę i zabezpieczających przed nadmiernym jej uciskiem.
  • Gdy już bolą nie eksploatowanie ich za bardzo, nie obciążanie.
  • Chronienie stóp przed zranieniem i zimnem (słabiej się goją)

 

Skarpety BEZUCISKOWE

Powiem tak skarpety bezuciskowe są dla cukrzyka dbającego o swoje zdrowie i myślącego o lepszej przyszłości zdrowotnej nawet wymagane !!!.

Nie uciskają stopy, są wykonane z plecionych w odpowiedni sposób włókien posiadają płaskie łączenie nad palcami zamiast tradycyjnego szwu.  Prawie nie czujemy że mamy je na sobie, a one chronią nasze stopy. Posiadają wiele certyfikatów i nagród jakości, jako produkt medyczny są objęte obniżonym 8% VAT-em

Mówię powyżej o najlepszych w Polsce skarpetach bezuciskowych MEDIC DEO które produkuje rodzima firma JJW z Piaseczna. Tam ludzie znają się o na swojej robocie i dostarczają produkt najwyższej jakości wszystko co jest napisane na metce zgadza się zawsze z rzeczywistością. Ile to firm pisze na skarpetach bezuciskowe przez małe „b” , napisać wszystko można, tylko czy funkcja ich działania będzie tak dobra jak skarpet MEDIC DEO ?  – obecnie nie aż tak dobra na pewno 🙂

 

Polecamy takie modele skarpet  (wszystkie poniżej są w pełni bezuciskowe):

  1. Medic Deo (kliknij) – skarpety z frotte od spodu, warstwa frotte od spodu powoduje dodatkową amortyzację stopy i pozwala na lepsze izolowanie stopy – polecane jesień / zima.
  2. Deomed Cotton (kliknij) – doskonałe skarpety bezuciskowe. Cieńsze od powyższych do tradycyjnego stosowanie w pracy  na co dzień.
  3. Deomed Bamboo  (kliknij) – tak jak powyżej z tym że mają włókno bambusowe polecane przy wyższych temperaturach.
  4. Inne bezuciskowe (kliknij) – dobre, tańsze, spróbuj może polubisz 🙂

 

Pozdrawiam,

Jurek (cukrzyk od 20 lat) – myślący o przyszłości swoich stóp  🙂