Skarpety podzielić możemy ze względu na kilka cech, takich jak wysokość, grubość, rodzaj materiału, parametry techniczne, itp. We wpisie tym przyjrzymy się tej pierwszej grupie zwianej z wysokością cholewki i szczegółowo opiszemy „najniższe” skarpety jakim są stopki.

 

 

 

Jak widać na powyższej grafice skarpety wysokością mogą być różne. W zasadzie punktami orientacji w ich doborze są kostka i kolano. Bazując na odległości od nich określamy z jakim typem skarpety mamy do czynienia. Każda z nich ma swoją nazwę (a nawet kilka nazw – nie wszystkie tu zostały wypisane, by nie mieszać), które niestety na język polski w zasadzie źle się tłumaczy, gdyż tutaj jednym słowem określamy dany tym skarpety/stopki. Mówiąc np. „skarpety quartery” wiemy ze mamy do czynienia ze „skarpetami lekko powyżej kostki”. Oryginalnie użyłem dwóch a po Polsku 4 słów. To jest tak trochę jakby tłumaczyć telewizor HD. Zamawiając HD wiemy że mamy do czynienia z telewizorem wysokiej rozdzielczości (High Definition), ale jakbym powiedział zamawiam telewizor wysokiej rozdzielczości to nie wiem czy mam to HD czy nie ? Podobnie jest z tymi stopkami mówiąc stopki poniżej kostki to mam dalej 2 rodzaje No-show i Low-cut, to o które mi chodzi?

 

Zajmując się jednak stopkami w zasadzie są 2/3 wysokości:.

No-Show – niewidoczne w bucie podczas chodzenia – do mokasynów, balerinki

Low-cut – to te najbardziej uniwersalne, dochodzące do kostki – i w zasadzie mówiąc STOPKI mówimy o tym rodzaju.

Quarter – to nie są już stopki ale jeszcze nie normalne skarpety, stosowane głównie przez biegaczy, rowerzystów – bardziej w sporcie.

 

Po co stosować te stopki a dlaczego nie normalne skarpety ?

Skarpeta od zawsze miała jedno podstawowe zadanie – by chronić stopy ! A stopa to wszystko to poniżej kostki. Natomiast powyżej kostki to są już zadania dodatkowe: ciepło nogi, pewne trzymanie na nodze, do sportów chronienie golenia, względy estetyczne, itp. –  z których nie rezygnujemy. Stopki w zasadzie są idealnym wyborem na wiosna/lato gdy jest cieplej, ich zadanie polega na oddzieleniu stopy od buta. To one pochłaniają powstała na stopach wilgoć i zapobiegają powstawaniu brzydkich zapachów, gdybyśmy nie stosowali skarpet wilgoć pochłaniałby but. Stopki można szybko wyprać i wysuszyć, obuwie ciężko. Pyzatym są przewiewne, nie grzeją, wyglądają estetycznie. W zasadzie w lecie nie potrzebujemy dostarczać niczego powyżej kostki – stąd stopki to idealny wybór.

Oczywiście nie są do garnituru czy pracy w miejscach większej trochę powagi, choć pewnie są tacy co je tam stosują 😉

 

Z roku na rok stopki kupuje coraz więcej ludzi, rewolucje rozpoczęły kobiety szukając czegoś do balerinek, mówiono dawniej że stopki to takie nie męskie. Sytuacja się jednak zmieniła. W 2014 roku to mężczyźni kupują 30% więcej stopek niż kobiety, bo tak naprawdę wyglądają w nich bardzo dobrze :). Porównując ogólną sprzedaż skarpet tradycyjnych i stopek sytuacja miesiącach ciepłych  jest obecnie 50/50 i tendencja rośnie na rzecz stopek z roku na rok (dane ze sprzedaży skarpet w sklepie nastopy.pl)

 

Jakie są plusy noszenia stopek:

  • zwykle są cieńsze – lepiej wentylują stopę w gorące dni,
  • dobrze wyglądasz w nich do letniego obuwia w połączeniu z krótkimi spodniami/spódnicą – normalne skarpety w tej konfiguracji w dzisiejszych czasach nie są w modzie.
  • w zasadzie do każdych butów musisz założyć skarpety, gdyż to skarpetki mają wchłaniać wilgoć a nie but (gdy skarpety nie ma). Gdy chcesz zachować higieną załóż właśnie stopki których widać nie będzie.
  • i tu mi koleżanka podpowiada, że zajmują mnie miejsca w szafce 😉

 

Minusy chodzenia w stopkach:

  • na spotkania biznesowe trochę nie wypada:)

 

W swojej ofercie mamy kilkadziesiąt modeli, jednak zdecydowany prym wiodą stopki marki TODO. Od 3 lat są w naszej ofercie i są  produktem z największym współczynnikiem lojalnego klienta. Oznacza to, iż jeśli już raz ktoś je kupił prawie na pewno przy kolejnych zakupach ta stopka znajduje się w jego koszyku.  Spełniają wszystkie powyższe kryteria i dodatkowo:

  • bardzo wysokiej jakości materiały – produkt Polski,
  • idealna budowa – wysokość, płaskie szwy,
  • szeroka gama kolorystyczna – 9 kolorów.

 

Jeśli chodzisz w stopkach zachęcamy Cię do zakupu, będziesz miał porównanie i obiecujemy nie zawiedziesz się. Nie chodziłeś jeszcze w stopkach? – to najwyższy czas by założyć je na swoje stopy w lecie 🙂

 

Kupić dobre stopki możesz TUTAJ (kliknij)