jak dobrać rozmiar skarpet nastopy.pl

Wybranie odpowiedniego rozmiaru skarpety to podstawowa sprawa przy ich zakupie, oczywiści liczy się tez firma, fason, stosowane materiały, technologie i najważniejsze kolor :).

 

Dopasowanie odpowiedniego rodzaju skarpety dla naszych stóp nie jest jednak aż tak trudne. Jednak aby rozwiać wszelkie wątpliwości i pozwolić w sposób pewny kupować właściwa dla nas skarpetki,  podamy kilka ważnych stwierdzeń jakimi trzeba się kierować by skarpety idealnie pasowały na nasze stopy:.

 

Jaki rozmiar obuwia, taki rozmiar skarpety.

Najważniejsze to wiedzieć jaki mamy rozmiar stopy. Zazwyczaj to wiemy, a jeśli nie za bardzo to można wyczytać go z podeszwy lub metki naszych butów. Jeśli natomiast chcemy wiedzieć jaki dokładnie jest nasz rozmiar stopy należy dokonać pomiaru – ale po kolei.

 

W Polsce stosowany jest numeracja skarpet i obuwia w systemie EU – Euro Size. Często podawane są trzy rozmiarówki, dziecięca, damska i męska. Jednak tak naprawdę są to te same zakresy rozmiarowe podzielone tylko na pewne przedziały np.: rozmiary damskie są niby tylko do 43 bo ktoś przyjął, że większej stopy kobieta już mieć nie może, albo po prostu już nie wypada – ale z doświadczenia wiemy że tak nie jest. Jak dla naszych babć w latach 80 ubiegłego wieku rozmiar 39 uznawano za gigantyczny, tak obecnie nawet kobiety spokojnie kupują obuwie 43. Osobiście uważamy, że jest to związane z żywnością w której coraz więcej jest dodatków tzw. przedłużających czas przydatności potraw lub może i GMO. Nasze babcie takich rzeczy nie jadły to im stopy tak nie rosły :).

 

Wiec jaki mamy rozmiar obuwia taki kupujemy rozmiar skarpet.

Należy też pamiętać, że  rozmiary obuwia sportowego różnią się od obuwia wizytowego. Obuwie sportowe jest większe o około jeden rozmiar. Stąd też jak oceniamy rozmiar naszej stopy z takowych butów odejmijmy jeden numer w rozmiarówce.

 

Często zdarza się, że posiadamy buty np.: 41, 42, a sportowe i 43, bo to też co producent to rozmiary mogą się różnić. W przypadku takim kupujemy skarpetki w rozmiarze 41, gdyż jedna z zasad doboru skarpet mówi:

– lepiej kupić skarpety mniejsze niż za duże. Gdyż mniejsze zawsze się dociągną na nasz rozmiar natomiast za duże będą się zwijać nam w bucie, co może powodować nieprzyjemne ugniatanie czy marszczenie skarpety podczas chodzenia – a to wpływa na komfort.

Skarpety produkowane są zawsze w pewnych zakresach rozmiarowych. Co pozwala łatwiej je dobrać. Producenci stosuje rozmiary np. takie: 35-37, 38-40, 41-43, 44-46 (np.:JJW).

Należy wybrać tylko swój zakres i takie kupić skarpety. Gdy mam rozmiar 40 to nie zastanawiajmy się czy przypadkiem nie wziąć 41-43 gdyż po prostu będą one za duże a pięta „wejdzie” nam na ścięgno. Są producenci co te zakresy maja inne 36-38, 39-41, 42-44, 45-47 (np.: Contim) – ale tu jest ta sama zasada, nie kupować na wyrost. Co więcej zdarzały się przypadki, że osoby z rozmiarem 43 nosiły skarpety 38-40 wprawdzie przy zakładaniu mogły wydawać się trochę ciasne ale przy użytkowaniu naciągana się na rozmiar 43 i nie odczuwa wcale dyskomfortu.

Lekkim, mitem tez jest to ze „zawsze kupuje większe bo po pierwszym praniu się kurczą”. To może, kurczą się te kupowane w hipermarkecie Care….., Tes… i tam innych. Ale od skarpet za 10-30 zł to się trochę już wymaga i te muszą się też zachowywać odpowiednio do swojej ceny. Stosowane obecnie w skarpetkach nowoczesne materiały po pierwsze zapewniają bardzo duży komfort użytkownikowi i  pozwalają dopasować się doskonale do stopy (gdy zastosujemy się do rad powyżej).

Są oczywiście przypadki szczególne typu: jestem uczulony na poliestry, mam rozmiar łydki 50cm w obwodzie, jedna stopa jest lekko mniejsza od drugiej ?. Na to tez mamy odpowiedzi ale zapraszamy już w takich przypadkach do kontaktu telefonicznego –  poradzimy, dobierzemy.

 

Jak prawidłowo sprawdzić rozmiar swojej stopy do skarpetki:

Jak już chcemy faktycznie wiedzieć jaki jest prawdziwy rozmiar naszej stopy, to musimy ja po prostu zmierzyć. Nie bójcie się nie jest tu potrzebna jakąś specjalna maszyna współrzędnościowa, czy wzorce miary wystarczy nam kartka papieru A4, linijka i ołówek. Moglibyśmy wam dąć szablon który drukujecie stawiacie na niem stopę i już wiecie jaki rozmiar skarpety ma być, ale ze względu na różne sposoby ustalenia druku (pełny ekran, wyrównaj, przytnij) zrobimy to prosto i tradycyjnie.

  1. Stawiamy kartkę na równym podłożu (parkiet, płytki),
  2. Stajemy goła stopa na kartce,
  3. Rysujemy ołówkiem linie przy pięcie i drugą w miarę prostopadłą do niej przy najbardziej wystającym palcu stopy (paluch lub palec lekko koło paluch – u niektórych)
  4. Mierzymy linijką odległość miedzy powstałymi liniami w [cm]  i patrzymy na poniższą tabelkę, na której podstawie ustalamy rozmiar Euro Size naszej stopy a potem kupujemy już skarpety 🙂

 rozmiary skarpet euro cm nastopy

Kilka jeszcze uwag, co do tego pomiaru:

– Gdyby wielkość w [cm], wyszła jakoś pomiędzy tym co jest w tabelce, należy przyjąć wynik najbardziej zbliżony do naszego pomiaru.

– Wielkość stóp nie jest całkowicie stała, lecz zmienia się z upływem pory dnia i w miarę narastania zmęczenia. Dlatego jeśli mierzymy rozmiar stopy, najlepiej zmierzyć stopy kiedy są średnio zmęczone, nie po bieganiu ani nie zaraz z rana.

 

Teraz po przeczytaniu tego tekstu, powinieneś nie mieć problemów z właściwym doborem skarpety na twoje stopy. Gdybyś jednak nadal miał jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu z nami telefonicznie lub mailowo –  pomożemy, doradzimy 🙂

Zapraszamy teraz do zakupu skarpet w Nastopy.pl (kliknij)

 

Dzięki i pozdrawiamy

Zespół Nastopy.pl