Skarpety bawełniane ? a może jednak termokatywne ??

 

Pewnie wielu z Was kupując skarpety, poszukuje ich w konkretnym przeznaczeniu: na rower, do biegania, do pracy w biurze, na gorące dni, narciarskie, na bardzo zimne dni …., czy po prostu może uniwersalne. Jednak gdy już zdecydujemy się jaki rodzaj chcemy kupić mogą pojawić się kolejne pytania, czy ta skarpetka ma być cienka, wysoka, z płaskimi szwami, antyzapachowa, ….. bawełniana czy termoaktywna ?.

W tekście poniżej postaram się wam  pomóc przedstawić bliżej specyfikację skarpet bawełnianych i tzw. termoaktywnych.

 

Bawełniane czy termoaktywne ??

Pierwszą podstawową różnicą o której w tym przypadku trzeba być przekonanym jest to, że bawełna jest materiałem naturalnym. Słowo natomiast „termoaktywne” jest słowem dość umownym ale oznacz, że w składzie takiej skarpety znajdują się włókna sztuczne poliestry, elastany, polipropyleny, nylony, itd.

 

Skarpety termoatywne, można w zasadzie nazwać „szybkoschnącymi”. Rozwój poliestrów sprawił, że w czasach obecnych możemy wykonywać skarpety z dowolnych materiałów zapewniających utrzymanie naszych stóp suchych i w zależności od potrzeby ciepłych / przewietrzonych. Skarpetki termoaktywne mają bardzo duże zastosowanie głównie we wszelkich sportach, gdzie wzmożony wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie potu. Jeśli chcemy mieć suche stopy to musimy kupić własne ten rodzaj skarpet, które ten pot odprowadzić z dala on naszych stóp.

 

Skarpety bawełniane są dość tradycyjne, kupowane przez naszych rodziców, dziadków ze względu na to, że na ryku nie było przędz jakie są dostępne obecnie. Są bardzo przyjemne w dotyku, raczej do zastosowań uniwersalnych. Wielu z nas stosuje je, gdyż są naprawdę bardzo dobre, i oczywiście naturalne. W gorące dni torcie mniej polecane ze względu na to że bawełna chłonie wodę i często ściągając skarpetę w ciepłe dni jest ona po prostu cała mokra. W zasadzie nie ma 100% skarpet bawełnianych i nawet jeśli ktoś tak pisze na metce to nie jest to do końca prawda. Wynika to stąd, że bawełna jest mało rozciągliwa i by skarpeta utrzymywała się na nodze trzeba w nią wmieszać poliester, elastyn który zapewni jej elastyczność.

 

Bardzo często pojawiają się skarpety powiedzmy hybrydowe, zawierające zarówno bawełnie jak i poliestry w jednym. Osobiście uważam, że to jest najlepsze rozwiązanie.

Polecam każdemu też przetestować jeden i drugi typ skarpet. Do biegania często 100% poliestrowe skarpety są rewelacyjne, do biura może jednak lepiej w bawełnianych.

Ja broniłem bawełnianych bardzo długo, nie chciałem się przekonać do termoaktywnych.

Choć na co dzień używam skarpet z przewagą bawełny i domieszką poliestrów to np.: do jazdy na nartach używam tylko tych termoaktywnych, gdyż jak zamknę nogę bucie narciarskim na pół dnia to unikam wyciąganie całej mokrej skarpety, do bieganie też używam takich sztucznych.

 

Proponuje by kupić sobie specjalnie kilka par o różnym składzie i przetestować w czym się czuje najlepiej, bo dla każdego z nas co innego może być lepsze. Po takim teście w przyszłości będziemy dokładnie wiedzieć jakich skarpet potrzebujemy i szukamy by były dla nas akurat najlepsze.

 

Zapraszamy na zakupy takowych skarpet do sklepu nastopy.pl . W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości chętnie odpowiemy też na wszelkie pytania i udzielimy podpowiedzi.